Szintek
Az OKJ képzéseket többféle szinten hirdetik van: vannak alapfokú, középfokú és felsőfokú tanfolyamok is. Minden OKJ-s tanfolyamnak van egy azonosító száma, ebből az első 2 számjegy mutatja meg, hogy az adott OKJ képzést milyen szintű végzettséggel lehet megkezdeni, illetve, hogy milyen szintű végzettséget ad.
Az OKJ azonosító
A több számjegy is fontos információkról árulkodik az OKJ képzéseket illetően. A 3-5. számjegy az OKJ képzés tanulmányi területét, a 6-7. jegy az azonos szintű és tanulmányi területű szakképesítések sorszámát, a 8. az alap-szakképesítést, a 9. a rész-szakképesítést , a 10. az elágazást, a 11. a ráépülést jelentik. A 12-13. számjegy a rész-szakképesítés vagy az elágazás vagy a ráépülés szintjét jelölí, az utolsó két számjegy pedig az azonos szintű rész-szakképesítés, elágazás és ráépülés sorszámát jelzi.
Hogyan épülnek fel OKJ képzések?
Az OKJ képzések modulokból épülnek fel. A modul tananyagegységet jelent. Van, hogy egy modul egyfajta ismeretet „tantárgyat” tartalmaz, de vannak olyan modul is, amelyik többféle rokon ismeretet „tantárgyat” foglal magában. A modulok a központilag meghatározott „Szakmai és Vizsgakövetelmények” legkisebb tananyagegységei, melyekből a képzés végén (közben) vizsgát kell tenni.
Mi a rendszer lényege?
Az OKJ képzések kisebb tananyagegységekből (modulokból) állnak, melyeket, ha egyszer sikeresen elvégzünk, továbbvihetünk más OKJ szakképesítésekre történő jelentkezéskor. Tehát nagyobb az átjárás az egyes szakmák között.