A szakértők úgy látják, hogy minden új változás ellenére, továbbra is megéri a középiskola után szakképesítést szeretni, mert egy piacképes OKJ-s szakmával a kezünkben sokszor nagyobb esélyünk van becsatlakozni a munkaerőpiacra, mint egy gyakorlati tapasztalatot nem adó diplomával. Ennek ellenére azonban az sem árt, ha valaki a felsőoktatás mellett is belevág egy ilyen OKJ-s képzésbe, ugyanis így a gyakorlati oldal is erősíteni tudja az ott tanultakat.
Például ott vannak a nálunk évről-évre népszerűbb egészségügyi és szociális képzések (gyakorló csecsemő- és gyermekápoló, gyakorló ápoló), amelyek gyakorlatorientáltságát az OKJ-s képzők azzal is erősítik, hogy több céggel és intézménnyel is kapcsolatban vannak, ahol a diákok az előre megadott tematika alapján és szakoktatói felügyelet mellett próbálhatják ki magukat élesben. Az iskolák ezenkívül az új OKJ-ban előírtnál nagyobb hangsúlyt fektetnek a nyelvoktatásra, valamint külföldi gyakorlatra (Németország, Anglia, Olaszország, Finnország) is van lehetőség a Leonardo Program keretében, amivel élnek is a diákjaik.
A fejvadászok szerint azért is érdemes most OKJ-s képzést választani, mert egyes OKJ-s szakmáknak megemelkedik az előírt belépési szintje, míg a végzettségek tekintetében új szintek jelennek meg. Legnépszerűbb képzéseik közé tartoznak az egészségügyi területen az ápolói, a műszaki területen a különböző hegesztői képzések, gazdasági területen a társadalombiztosítási és bérügyi szakelőadó, amely most utoljára indul. A fizikai szakmák közül a villanyszerelő a legkedveltebb. A sportedzői pedig elsősorban a fiatalok között a legnépszerűbb.