Ma már nagyon sok fiatal választja az OKJ képzéseket a diplomát adó szakokkal szemben, mert úgy gondolják, hogy egy gyakorlatorientált munkaerőpiacon ezzel több esélyük van. És ez így igaz: a mai világban a diploma értéke egyre inkább leértékelődik.
A fejvadászok és statiszták szerint a felsőoktatás bolognai rendszere is a szakmaszerzés felé orientálja a hallgatókat és egyáltalán a fiatalokat. A három éves BA képzés ugyanis senkinek sem garantálja, hogy mesterképzésen kibővítheti a tudását, így nagyon sok emberrel megtörténik, hogy kezükben az alapdiplomával ott állnak mindenféle használható tudás nélkül.
Nagyon sokan választják ehelyett a felsőfokú szakképéseket is, a munkáltatók is igen kedvelik ezeket a papírokat, hiszen a diplomásoknál kevesebb költséggel járnak számukra, és formálható, rugalmas munkaerőt jelentenek. A turizmus szerepének növekedésével az idegenforgalmi, vendéglátó menedzser szakok a menők, de az általános rendszergazda vagy az intézményi kommunikátor képzés is keresett. Bár az intézmények főleg a felvételihez kötött felsőfokú szakképzésre "feküdtek rá", alacsonyabb szintű OKJ-s tanfolyamokkal is sokan foglalkoznak, így divatstílustervező asszisztens vagy állatkerti gondozó válhat itt a bátor jelentkezőből.
A lényeg, hogy felismerjük, hogy a diploma már nem minden, sőt egyre inkább a jól meghatározható szakmákban van a jövő.